

Placówki
Teatr przy stole – zajęcia grupowe dla osób starszych, które są pomocne w:
- aktywizacji i budowaniu poczucia sprawczości seniorów
- trenowaniu funkcji poznawczych np. pamięci, kreatywności koncentracji
- integracji i zapewnieniu atrakcyjnej formy spędzania czasu
Teatr przy stole to gra, która ma pozytywny wpływ na samopoczucie i nastrój osób starszych oraz stanowi doskonały sposób na trening poznawczy. Stymuluje pamięć, kreatywność, koncentrację, percepcję i funkcje językowe.
Gra może stanowić dla placówek/instytucji doskonały sposób na wzbogacenie oferty zajęć dla seniorów – zwłaszcza w kontekście zajęć wspierających profilaktykę zdrowia poznawczego. Wyróżnia się kilka najważniejszych cech efektywnego treningu:
- systematyczność - wykonywanie ćwiczeń min. kilka razy w tygodniu po ok. 60 minut,
- różnorodność i nowość – zdobywanie nowych umiejętności i stymulowanie różnych funkcji poznawczych m.in. pamięć, logiczne myślenie, uwaga,
- relacje społeczne – możliwość kontaktu, spotkania, rozmawiania i w pewien sposób nawet rywalizowania z innymi ludźmi (zajęcia grupowe przynoszą lepsze efekty niż ćwiczenia indywidualne),
- przyjemność – zadania powinny być wyzwaniem intelektualnym, ale ich wykonanie ma przynosić satysfakcję, przyjemność i wartościową rozrywkę.
Jak zorganizować i poprowadzić zajęcia?
Autorzy Teatru przy stole przygotowali poradniki oraz filmy instruktażowe, dzięki którym poznasz zasady prowadzenia zajęć, specyfikę gier fabularnych oraz praktyczne wskazówki dla placówek. Spotkania najlepiej, aby były organizowane w małych grupach, dzięki temu wszyscy uczestnicy będą mogli brać aktywny udział w zabawie.
KROK 1. Zapoznaj się z podręcznikiem pt. „Przewodnik po RPG z dorosłymi 60+”
Znajdują się w nim m.in.:
- informacje czym są gry fabularne, a także jak zaprosić osoby starsze do wspólnej rozgrywki,
- zasady oraz rekomendacje powstałe w wyniku zebranych doświadczeń w trakcie testowania gry,
- scenariusze zajęć oraz zbiór inspiracji, które sprawią, że spotkania będą ciekawe i angażujące.
Zapoznaj się również z najnowszymi scenariuszami zajęć - plik do pobrania znajdziesz tutaj: DODATKOWE SCENARIUSZE
KROK 2. Obejrzyj materiały wideo
Są w nich omówione poszczególne scenariusze zajęć, przykładowa rozgrywka z udziałem osób starszych oraz wypowiedzi uczestników na temat tego, co dało im uczestnictwo w zajęciach.
KROK 3. Dołącz do grupy na Facebooku
„Zagrajmy w RPG z osobami w wieku 60+”. Grupa przeznaczona jest dla instytucji/organizacji i osób z całej Polski, które prowadzą lub planują uruchomić zajęcia z grami fabularnymi dla seniorów/rek. Można tam dzielić się doświadczeniem, zadawać pytania i konsultować się. Poza tym, można znaleźć mistrzynie i mistrzów gry (osoby, które na co dzień grają w RPG), którym można zaproponować współpracę - prowadzenie spotkań z Teatrem przy stole.
KROK 4. Zaproś osoby starsze na pierwsze spotkanie
Grupa nie powinna liczyć więcej niż 4–5 osób. W Przewodniku znajduje się przykładowa treść ogłoszenia z zaproszeniem na takie zajęcia. Ważne, aby w komunikacji zwrócić uwagę na jasny przekaz i nie wystraszyć seniorów słowami „teatr”, „rola”, „bohater” itp. Pamiętaj, że to jest zabawa, której reguły możecie dostosować do potrzeb i oczekiwań grupy. Gra jest wspólnym opowiadaniem i tworzeniem historii, a nie występem na scenie teatru.
KROK 5. Spotkajcie się przy stole i zagrajcie
Ważne, aby była osoba prowadząca grę, jej zadaniem będzie moderowanie grupy, wspieranie, motywowanie i pilnowanie przestrzegania zasad. Taka osoba pełni rolę tzw. mistrza gry – może nim być pracownik placówki (np. terapeuta zajęciowy) lub osoba starsza, która podejmie się tego zadania.
Kolejna możliwość to znalezienie mistrza gry wśród osób, które na co dzień grają w gry fabularne (RPG) – można go/jej poszukać w lokalnej społeczności lub za pośrednictwem grupy na Facebooku. Więcej informacji o możliwościach współpracy znajduje się w poradniku pt. „Model współpracy instytucji i organizacji z mistrzami gry”.KROK 6. Organizuj systematyczne spotkania
Zachęcaj inne osoby do uczestnictwa i/lub tworzenia kolejnych grup. Warto dzielić się opiniami, relacjami w mediach społecznościowych oraz lokalnej prasie i społeczności.
Masz pytania i wątpliwości lub chcesz, aby zajęcia poprowadzili autorzy gry? Napisz do nas: gryfrejtaga@gmail.com

Materiały na stronie są dostępne na licencji CC-BY 4.0 - Uznanie autorstwa 4.0 Międzynarodowe https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl